Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /autoinstalator/joomla/templates/dd_university_104/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198
Piotr Wróblewski
Odsłony: 2131

Jesienią 2017 roku, w kociewskim oddziale ZKP w Zblewie zrodziła się myśl, by zorganizować zlot Kociewiaków z trzech powiatów – starogardzkiego, świeckiego (województwo kujawsko-pomorskie) i tczewskiego. Do współpracy zaproszono starostwa powiatowe i rozmaite organizacje regionalne oraz instytucje kultury. Miała to być impreza doroczna towarzysząca innej, już utrwalonej w tradycji i znanej w regionie oraz poza nim. I nie szło jedynie o dobrą zabawę. Owszem, lecz głównym celem była integracja Kociewiaków oraz prezentacja potencjału regionu i zamieszkujących go ludzi. Temu właśnie celowi służyć miało honorowanie zasłużonych Kociewiaków tytułem Ambasadora Kociewia a młodych, dobrze zapowiadających się – wyróżnieniem Perełka Kociewia. Postanowiono też przeprowadzić turniej powiatów w trzech konkurencjach – kulinaria, gra w kapele, występ estradowy oraz konkursy: fotograficzny i sztuki ludowej.

 

         Pierwsze Walne Plachandry – taką nazwę przyjęli organizatorzy – odbyły się 25 sierpnia 2018 roku w Piasecznie (gmina Gniew). Okazja była podwójna, bo przypadała wówczas 50-ta rocznica koronacji koronami papieskimi figury Matki Boskiej Piaseckiej oraz 25-ta edycja Przeglądu Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia. W turnieju powiatów nie było przegranych; reprezentacja każdego okazała się najlepsza w którejś z konkurencji. Ambasadorami Kociewia zostali: zespół regionalny „Modraki” z Pelplina i Wojciech Cejrowski. Perełki otrzymali: Izabela Czogała i Patryk Podwojski.

Mija rok i organizatorzy Walnych Plachandrów już przygotowują kolejny zlot Kociewiaków. Tym razem okazją jest Jarmark Kociewski w Wirtach – teren Arboretum Wirty w gminie Zblewo. Impreza przygotowana i realizowana wespół z Nadleśnictwem Kaliska i Gminą Zblewo. Będzie ludowo i nowocześnie. Wesoło lecz nie zabraknie także refleksji i akcentów patriotycznych. Ekologicznie i edukacyjnie. Termin - 25 sierpnia 2019. Dla Kociewiaków: obecność obowiązkowa!

Piotr Wróblewski